Добре дошли в моя уебсайт

ВАЖНИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ . ЗАЩО ДА КУПИМ ОЧИЛА ОТ НЕПРЕМЕННО ОТ ТАЗИ ОПТИКА? КАКВО ЩЕ СПЕЧЕЛИМ ,ИЛИ КАКВИ СА СПЕЦИАЛНИТЕ ПОЛЗИ ОТ ТОВА?

 Всичко от изложеното по-долу се отнася до диоптричните оптични стъкла за очила.

     ПЪРВО: ТУК ЩЕ ВИ БЪДАТ НАПРАВЕНИ НЯКОИ МНОГО ВАЖНИ ТЕСТОВЕ/Изследвания/, които

на много други места просто ще ви бъдат „СПЕСТЕНИ“.

           А/  Изписване на очилата за близо става след определяне на АКОМОДАЦИОННАТА СИЛА  на Вашите очи.  Казано на обикновен език : това е е определяне на способността на очите Ви да фокусират за да могат да виждат наблизо. Това  е изключително важно за определяне на  най-подходящия диоптър, който е ИНДИВИДУАЛНО съобразен с конкретното близко разстояние , за което ще ги използвате и е предназначен само за Вашите очи. На много други места акомодационната сила просто НЯМА НИКОГА да Ви бъде изследвана. Просто ще Ви кажат,че това не е неоходимо, че вече не се прави  ,че може да се мине и без това изследване и пр.подобни . Това обаче е в крещящо противоречие с факта, че по целия свят, и то в най-напредналите западноевропейски страни, САЩ ,Япония и други това изследване не само се прави, но е и ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ЧАСТ от изписването на очилата в НАЙ-РЕНОМИРАНИТЕ ОПТИЧНИ/ОПТОМЕТРИЧНИ/ ЦЕНТРОВЕ и КАБИНЕТИ? Подчертавам : в най-реномираните центрове и кабинети, защото в кабинетите ,в които се предостявят услуги,покривани само  от задължителните застраховки това изследване може наистина да бъде ''спестено'' на пациента, дори и в тези най-напреднали страни. Нашият авторефрактометър например,от японски производител ,има такава възможност. Може да попитате как е възможно тогава това изследване да не се прави навсякъде ?  Чували ли сте за икономическия термин  opportunity cost? Tова са т.н. ‘‘ пропуснати ползи'' от следващата най-добра възможност.   Tова изследване изисква доста време и търпение, а времето е пари, нали?  Щом като сте си направили труда да посетите моя сайт, Вие сте интелигентни хора, и не вярвам да  сте толкова наивни,за да смятате,че там където изписването на очила става на конвейер някой ще Ви отдели неоходимото време за това изследване.    В повечето случаи просто ще Ви попитат само за възрастта и след като уточнят диоптъра за далеч, по предварително препоръчвани за съответната възраст стойности от таблици /или формули за бързо изчисляване/за  диоптри за близо, ще Ви предложат добавката/т.е. диоптъра за близо/. Единственото “предимство“ за Вас ще е малкото спечелено време. Недостатъците обаче са, че такъв подход поставя всички пациенти от определена възраст в един общ калъп,т.е. ако сте на определена възраст / нека да е  например 50 години/, препоръчаният диоптър/добавката за близо/ ще Ви бъде изписана по някаква средностатистическа стойност , като на всички хора на тази възраст.Стандартното отклонение, обаче/т.е. вариациите/е твърде голямо , особено при диоптрите за близо. Казано на обикновен език,различните хора на тази възраст/ в произволно избраната  примерна възраст  50 години / имат РАЗЛИЧНА акомодационна сила и следователно имат необходимост от РАЗЛИЧЕН диоптър/добавка / за близо,който силно варира от човек на човек.

     Представете си,че имате нужда от очила за различни близки работи/задачи/: например за четене и писане, за работа с компютър или лаптоп, и за някаква друга работа или хоби/ например шиене ,бродиране,филателия/ и т.н. Тези различни задачи са на най- различни разстояния:примерно  екранът на компютъра/ако е за бюро/ може да е на 70/дори 80/ см, лаптопът би могъл да е на 50 см,  четенето може да е на 40 см, а разстоянието за хобито дори на 30- 35 см.  Единствено чрез определяне на АКОМОДАЦИОННАТА способност на Вашите очи може да се вземе правилно решение, ще може ли всичките тези задачи да се изпълнят само с един единствен чифт  очила/т.е. със стъкла само с  една диоптична сила/  или с помощтта на  т.н. ДЕГРЕСИВ/ по-популярен в България като “офис-прогресив“/,при който има няколко,дори множество диоптрични сили, даващи възможност на очите със по-слаба акомодационна способност да изпълнят тези различни и многообразни задачи на различните разстояния. Без определянето на индивидуалната акомодационната способност на очите Ви, на Вас просто могат пак по определения общ калъп /за Вашата възраст/ да Ви препоръчат т.н. ''офис прогресив'', без понякога изобщо да имате нужда от него, т.е. без да се вземе предвид, че Вашите очи прекрасно могат да се справят с изброените задачи и само с т.н. монофокални/ т.е. обикновени ,само е с една диоптрична сила/ стъкла.

Да не говорим ,че без този тест биха могли да Ви предпишат неправилна  добавка/т.е диоптър за близо/,което да е в основата  на силен дискомфорт и понякога  дори невъзможност да се свикне и да се  работи въобще с очилата.

 Дори когато наистина имате нужда от дегресив/офис прогресив/ или ежедневен/обикновен/прогресив,определянето на акомодационната способност е необходимо за да се даде най-подходящия диоптър/добавка/ за близо, с който ще се чувствате най-комфортно, а и след това ще свикнете по-лесно с прогресива или офис-прогресива.

         Б/ДУОХРОМЕН /ЧЕРВЕНО-ЗЕЛЕН /ТЕСТ .  Много често дори и най-висококачествените, а и дори последна дума на техниката  АВТОРЕФРАКТОМЕТРИ/ повече познати като уреди за т.н.‘‘компютърно определяне на диоптъра“/ не могат да изключат напълно грешки при определяне на диоптъра. Поради тази причина след всяка авторефрактометрия/т.н.‘‘компютърен тест‘‘/ , винаги трябва да се направи задълбочено субективно определяне на диоптъра/ тоест чрез различни таблици за близко и далечно виждане и др./. Необходимо е обаче да се направат и много други тестове,които на много места също могат да Ви бъдат‘‘спестени‘‘.Защо? Ами защото тези тестове изискват също доста  време и търпение.

    Най-често правените допълнителни  субективни тестове в повечето страни , които обаче много често се ‘‘спестяват‘‘или се правят неправилно/пак за да се пести време/ са т.н. ‘‘червено-зелен тест‘‘ и тест за двуочен баланс. ‘‘Червено-зелен тест‘‘ :Той се базира на един физичен феномен ,че червените лъчи след пречупването в окото попадат по-назад от зелените. Така при правилно определен диоптър  символите/букви или цифри/ на двата фона на таблицата/червен и зелен /трябва да се виждат еднакво контрастно и ясно. При ‘‘спестен‘‘ такъв тест  не само може да Ви бъде предписан неправилен/по-голям или по-малък от необходимото/ диоптър, но може и очите Ви да бъдат оставени в дисбаланс/ особено ако не се направи и втория тест за двуочен баланс/, т.е. диоптрите на всяко око да не покриват изцяло рефракционната разлика на очите Ви/ако имате такава/ . Казано на по-обикновен език, представете си, че двата Ви долни крайника са с различна дължина-ходенето няма да е никак лесно и приятно, нали?

        В нашата оптика ТАБЛИЦИТЕ/ по-точно казано това са специални компютризирани екрани /,произведени във Великобритания, имат ВСИЧКИТЕ НЕОБХОДИМИ, споменати по-горе тестове и също много други.

 

  В/ ТЕСТОВЕ ЗА ОЧНА ПОДВИЖНОСТ, ДВУОЧНО ЗРЕНИЕ, СТЕРЕОСКОПИЧНО /т.н.‘‘обемно‘‘/ЗРЕНИЕ, КОНВЕРГЕНЦИЯ и др. Това са  други тестове,които също така се ‘‘спестяват ‘‘на много места при изписване на очила , за да се пести време . При много от хората съществуват т.н. фории/ или т.н. ‘‘скрито“ кривогледство/, чието определяне и измерване ,ако се пропусне може да доведе до много проблеми при пациента- от главоболие и бърза умора до двойно виждане или дори манифестно/‘‘явно‘‘/ кривогледство/за щастие много по-рядко/. Няма да Ви е приятно да виждате двойно, нали? За съжаление при някои паценти при които са им били ‘‘спестени‘‘ подобни изследвания се получават някои от изброените по-горе оплаквания.

НАКРАТКО:  ВСИЧКИТЕ тестове,описани по-горе в А/, Б/ и В/,тук ще Ви бъдат направени , и то безплатно при закупуване на рамка и стъкла от оптиката. Надявам се  да не  сте  от тези ,на които не им е провървяло с изписването на очила на конвейер/ или по общ калъп/, и от собствен горчив опит  да разберете смисъла на  написаното от мене по-горе  в А/, Б/ и В/.

     ВТОРО: ТУК МОЖЕ ДА ВИ БЪДАТ ДАДЕНА ГАРАНЦИЯ ЗА НАЙ-ДОБРА ЦЕНА НА ПРОДУКТА ,който купувате,както и някои практични съвети ,когато си купувате очила, за да спестите средства.

Много често пациенти /клиенти/ се оплакват, че еди къде си са им предложили очила с ненужни екстри, или пък с екстри,които наистина са им били нужни, но след това са установили,че същите екстри ги има и  при други марки стъкла ,които са много по-евтини.За да не попаднете в такава ситуация е необходимо да бъдете по-осведомени за РЕАЛНИТЕ възможности екстрите на диоптричните стъкла, и по-точно да бъдат развенчани някои митове, които за съжаление все още витаят:

 МИТ НОМЕР 1: ‘‘Дали ако си купя едни по-скъпи и от по- реномирана марка стъкла, диоптърът няма да нараства повече“?  Истината е че подобно заблуждение съществува май само в нашата страна. КАК СТОЯТ НЕЩАТА В РЕАЛНОСТ:

        А/Ако сте с  обикновено късогледство/което обикновено започва в училищна възраст/, диоптърът Ви може да расте до около 20-25 годишна възраст и след това да спре да расте/стига да не сте с много високи стойности  на късогледтвото при  т.н.ексцесивна ,дегенеративна форма на късогледството/. Най-бързо диоптърът расте  до 19-20 годишна възраст, след това може да спре да расте,  или пък ако продължи да  расте , да е много по-бавно до 25 годишна възраст , като  след това обикновено спира да расте. Никакви по-специални екстри по стъклата нямат и не могат да имат  никаква заслуга и отношение  за спиране растежа на диоптъра.Разбира се антирефлексни покрития/предпазващи от отблясъци/, покрития за защита от вредните УВ лъчи, срещу сините високоенергийни лъчи, и др.електромагнитни излъчвания , поляризация ,фотохроми и др. могат и трябва да бъдат препоръчвани/разбира се строго специфично за всеки отделен случай/, но те нямат никаква заслуга за спиране растежа на диоптъра.

   Ако обаче сте с по-рядко срещаната високостепенна ,/ексцесивна или дегенеративна форма/ на късогледство/обикновено стойности над -6 диоптъра, но може и при по-малки стойности/,диоптърът може да расте и след 25 годишна възраст. За щастие тези форми на късогледство са много по-редки. Тогава трябва да отидете при специалист, който да направи много изследвания и да предложи съответно лечение/поведение/. Понякога  в тези редки случаи, се налага лечение/ капки, лазер, операции/, но понякога и само проследяване и обикновени очила/рядко прогресив/ или контактни лещи. Единствено специалистът може да каже дали и какво лечение се налага.  

      Б/ Ако сте с пресбиопия/ по известна у нас като ‘‘старческо далекогледство‘‘ / растежът на диоптъра е с най-голяма скорост до 48-51 годишна възраст, след това с малко по-бавни темпове расте до 57-60 годишна възраст и след това обикновено спира да расте. Никакви по-специални екстри по стъклата нямат и не могат да имат  никаква заслуга за спиране растежа на диоптъра. Разбира се антирефлексни покрития/предпазващи от отблясъци/, покрития за защита от вредните УВ лъчи, срещу сините високоенергийни лъчи, и др.електромагнитни излъчвания трябва да бъдат препоръчани , но те нямат никаква заслуга за спиране растежа на диоптъра.

    

 

MИТ НОМЕР 2: Прогресивните стъкла за ежедневна употреба стават едва ли не за всички разстояния,за далеч ,за близка работа, включително и за компютър за бюро. Истината е ,че прогресивните стъкла за ежедневна употреба са подходящи само за гледане за далеч и за близо, но  не са подходящи за работа с компютър за бюро, особено ако Ви се налага да стоите дълго време пред него. Причината е ,че при дори и най-скъпите прогресиви тази част от прогресива,през  която трябва да гледате към монитора попада в т.н. КОРИДОР/ най-тънката част от т.н. ‘‘пясъчен часовник‘‘ на диоптричното разпределение/ , и макар  че за съвсем малко можете да гледате към компютъра без особени проблеми, при по-продължителна работа с компютъра това предизвиква умора и дискомфорт.

          Единствено рядко изключение понякога са случаите, когато акомодационната сила на очите/т.е. способността да фокусира за да вижда добре наблизо/ е все още достатъчна, или поне задоволителна. Дали обаче акомодационната Ви сила позволява наистина  това, трябва задължително да се определи с тестовете за акомодация/виж по-горе/. Дори и тогава обаче,  не винаги е удобно да се работи с такъв прогресив/обикновен, ежедневен/ на компютър за бюро.

        Тогава кои стъкла стават за компютър за бюро,лаптопи и др.? Това са т.н. дегресиви/по-познати у нас като ОФИС ПРОГРЕСИВИ/ Тук обаче отново трябва да развенчаем един мит/виж следващия мит/

      

МИТ НОМЕР 3:  ОФИС ПРОГРЕСИВИТЕ стават едва ли не за гледане на всякакви разстояния. Това също е едно заблуждение. Макар че офис прогресивите/познати на запад като дегресиви/ стават идеално за работа с компютър за бюро, за лаптоп, за таблет, за смартфон и за четене и писане, /тоест на разстояния от 30см  до 80 см, или от 30см до 1 метър и 20 см/, с тях НЕ МОЖЕТЕ и не трябва да гледате надалеч,  на разстояния ,обикновено по-големи от 80 см , или най-много до  1 метър и 20 см, а още по- рядко на по-дълги разстояния/и то само ако изрично е посочено от производителя/. Истината е,че на по-големи разстояния от посочените просто ще виждате мъгливо и доста размазано, да не говорим , че ако гледате с тях  на по-големи от посочените разстояния ще имате дискомфорт, умора и много други оплаквания.        Отново единственото изключение са случаите при пациенти с все още достатъчно силна акомодация, но дори и тогава не винаги може да се гледа на разстояния, по-големи от посочените, и то само ако не е изрично указано от производителя.

 

МИТ НОМЕР 4:Покритията на стъклата са едва ли не всесилни.  Антирефлексните покрития и покритията срещу УВ лъчите предпазват от доста много , но не и от всичките отблясъци и вредни излъчвания.

       Никакви покрития и екстри не могат да Ви предпазят изцяло от слънчевите лъчи, особено ако имате неблагоразумието да гледате срещу слънцето или срещу източници на особено силна по интензитет светлина. Гледането срещу слънцето/и други източници на силна светлина/ е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО и може да доведе до необратими увреждания на очите Ви.  Никога не го правете.

      Никакви антирефлексни и други  покрития не могат да Ви предпазят например изцяло от фаровете на насрещно движещите се превозни средства. Разбира се, че те се препоръчват и са полезни за предразване срещу отблясъци и заслепяване/както и  при шофиране вечер/, но възможностите им НЕ СА НЕОГРАНИЧЕНИ.

      Никакви покрития на диоптричните стъкла не могат да Ви предпазят например от лъчите ,излъчвани при някои дейности,като заваряване например. Затова съществуват специални предпазни маски.

     В нашата оптика РЕДОВНО ТЕСТВАМЕ  стъклата за УВ защита, и за защита от вредните високоенергийни сини лъчи със специална апаратура, и то ПРЕД САМИЯ КЛИЕНТ.

МИТ НОМЕР 5: Покритията срещу надраскване са едва ли не  всесилни. Ако се отнасяте небрежно към стъклата обаче, никакви покрития не могат да ги спасят от надраскване.Един съвет,който ще Ви предпази от излишно похарчени пари. Винаги питайте за СРОКА НА ГАРАНЦИЯТА на покритието . Най-често този срок е 2 години и тогава става въпрос за обикновено покритие срещу надраскване,което е стандартно .  Покритието срещу надраскване с удължен срок /което вече би трябвало да е направено със специални нанотехнологии или други алтернативни технологии/ и което ще е разбира се по-скъпо от обикновените покрития срещу надраскване, би трябвало да има гаранционен срок от поне 3 години. Много по-рядко се срещат стъкла с гаранция на покритията над 3 години/тогава срокът трябва да е посочен от производителя/.